Οι υποψήφιοι για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση (ΝΕΟ ή ΠΑΛΑΙΟ σύστημα, 90% ή 10%) για το ακαδημαϊκό έτος 2020-21, μπορούν από Δευτέρα 29 Ιουνίου και κάθε μέρα από 09:00 μέχρι 13:00,  να προσέρχονται στο Γενικό Λύκειο Δεμενίκων για να αποκτήσουν κωδικούς ασφαλείας, για το πληροφοριακό σύστημα υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου http://exams.it.minedu.gov.gr/ (στον ιστότοπο αυτό υπάρχουν λεπτομερείς οδηγίες για τον τρόπο υποβολής).

Οι υποψήφιοι, κατά την προσέλευσή τους στο σχολείο, θα πρέπει να έχουν μαζί τους το Δελτίο Εξεταζομένου ή την Αστυνομική Ταυτότητά τους (ειδικά οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων, θα πρέπει επιπλέον να έχουν μαζί τους τη Βεβαίωση Συμμετοχής τους στις πανελλαδικές εξετάσεις του 2018 ή του 2019).

Η ηλεκτρονική υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου μπορεί να γίνει από οποιοδήποτε υπολογιστή έχει πρόσβαση στο Διαδίκτυο (δηλαδή δεν χρειάζεται να γίνει στο σχολείο), το αργότερο μέχρι και την Παρασκευή 17 Ιουλίου Δευτέρα 20 Ιουλίου (δόθηκε παράταση).

Από το Σάββατο 11-7-2020 μέχρι και την Δευτέρα 20-7-2020, οι υποψήφιοι θα μπορούν πλέον να οριστικοποιήσουν το μηχανογραφικό τους δελτίο (επιλέγοντας ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ), στην ηλεκτρονική διεύθυνση https://exams.it.minedu.gov.gr. Μετά την παρέλευση της προθεσμίας, κανείς υποψήφιος δεν θα μπορεί να οριστικοποιήσει το μηχανογραφικό του δελτίο. Προτείνεται οι υποψήφιοι να εκτυπώσουν ή/και να αποθηκεύσουν στον υπολογιστή τους το οριστικοποιημένο μηχανογραφικό (που θα έχει αποκτήσει αυτόματα και αριθμό πρωτοκόλλου), ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορούν να δουν τις τελικές προτιμήσεις τους.

Οι υποψήφιοι που θα θελήσουν, μέχρι τις 20-07-2020, να αναιρέσουν το οριστικοποιημένο Μηχανογραφικό Δελτίο τους (αναίρεση οριστικοποίησης), ώστε να το τροποποιήσουν και να το υποβάλλουν εκ νέου ή χρειάζονται οποιαδήποτε βοήθεια για την υποβολή του Μηχανογραφικού Δελτίου τους, μπορούν να προσέρχονται στο σχολείο κατά τις ακόλουθες ημέρες και ώρες:

• Τρίτη 7 Ιουλίου, από 09:00 μέχρι 13:00
  • Τρίτη 14 Ιουλίου, από 09:00 μέχρι 13:00