Οι γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών, που πρόκειται να φοιτήσουν στην Α' τάξη του Γενικού Λυκείου Δεμενίκων το επόμενο σχολικό έτος 2020-21, θα πρέπει, το συντομότερο δυνατόν, να υποβάλουν εντύπως στο Λύκειο Δεμενίκων ή να αποστείλουν ηλεκτρονικά στο email του σχολείου (Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.), τα ακόλουθα:

α) Την αίτηση εγγραφής του/της μαθητή/τριας την οποία υπέβαλε ηλεκτρονικά ο γονέας στην εφαρμογή e-eggrafes.

β) Μια υπεύθυνη δήλωση του γονέα ή κηδεμόνα που να δηλώνει τα εξής:

- α. Ασκώ νόμιμα την κηδεμονία του/της μαθητή/τριας ...ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΜΑΘΗΤΗ/ΤΡΙΑΣ...
- β. Αποδέχομαι την ηλεκτρονική ενημέρωσή μου για ζητήματα πορείας φοίτησης του/της ανωτέρω μαθητή/τριας, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή μηνύματος SMS, στη διεύθυνση email και στο κινητό τηλέφωνο που δηλώνω παραπάνω.
- γ. Ο/Η ανωτέρω μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο Γενικό Λύκειο ή Επαγγελματικό Λύκειο ή σχολείο της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης οποιουδήποτε Υπουργείου ή σε σχολή της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης ή σε μεταλυκειακό έτος-τάξη μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. ή σε Ινστιτούτο Επαγγελματικής Κατάρτισης (Ι.Ε.Κ.) ή αντίστοιχων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων του εξωτερικού.
- δ. Ο/Η ανωτέρω μαθητής/τρια δεν είναι κάτοχος Απολυτηρίου Λυκείου.

Υπόδειξη: Για να στείλετε μέσω email την υπεύθυνη δήλωση, θα πρέπει να την συμπληρώσετε μέσω της ιστοσελίδας www.gov.gr (οδηγίες θα βρείτε στην ιστοσελίδα αυτή). Αν όμως επιθυμείτε να την συμπληρώστε και να την υποβάλετε εντύπως,  θα σας δοθεί το αντίστοιχο έντυπο από την γραμματεία του σχολείου.

Επίσης, μέχρι την έναρξη των μαθημάτων τον Σεπτέμβριο, θα πρέπει να προσκομίσουν στο σχολείο τα ακόλουθα:

• Συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο από ιατρό το έντυπο Ατομικό Δελτίο Υγείας του/της μαθητή/τριας (κάντε κλικ στον σύνδεσμο και εκτυπώστε το προς συμπλήρωση έντυπο).
  • Μια μικρή φωτογραφία προσώπου του/της μαθητή/τριας.

Ημέρες και ώρες λειτουργίας του σχολείου:

Το Λύκειο Δεμενίκων θα είναι ανοικτό για την υποβολή των παραπάνω δικαιολογητικών, μόνο κάθε Τρίτη (09:00 με 13:00) κατά το διάστημα από 3 Ιουλίου μέχρι και 31 Αυγούστου . Από 1 Σεπτεμβρίου το σχολείο θα λειτουργεί καθημερινά.