Στο πλαίσιο της Δράσης «Σχέσεις Σχολείου και Οικογένειας» υλοποιήθηκε στο σχολείο μας, τη Δευτέρα 6 Μαρτίου 2023, μια ενδιαφέρουσα επιμορφωτική συνάντηση με θέμα:

«Η συνύπαρξη γονέων και εφήβων στην οικογένεια σήμερα»

Η εκδήλωση έγινε σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αχαΐας «Καλλίπολις», με εισηγήτρια την κα. Θωμαΐδα Σταύρου, Κοινωνική Λειτουργό του Κέντρου.

Γονείς και κηδεμόνες ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα του σχολείου μας και πλαισίωσαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το προς συζήτηση θέμα, εκφράζοντας ανησυχίες, εμπειρίες και προβληματισμούς. Στόχος άλλωστε της σχολικής κοινότητας είναι η προαγωγή της συνεργασίας με τους γονείς και τους κηδεμόνες, ως βασικό θεμέλιο της προσπάθειας που καταβάλει το σχολείο για τη μόρφωση και την αρμονική ανάπτυξη των μαθητών/τριών.