Στα πλαίσια του μαθήματος «Ελεύθερο Σχέδιο», οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ? Λυκείου του ΓΕΛ Δεμενίκων, υπό την καθοδήγηση του εικαστικού/εκπαιδευτικού τέχνης κ. Αριστομένη Χατζήπαπα, υλοποίησαν, κατά το σχολικό έτος 2015-16, μια παράλληλη δραστηριότητα φιλοτεχνώντας ένα δημοφιλές έργο, την Γκουέρνικα ή Γκερνίκα του Π. Πικάσσο.

Το πρόγραμμα στο οποίο εντάχθηκε η συγκεκριμένη δράση με τίτλο «ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΕΝΘΥΜΙΟ» έχει πιλοτικό χαρακτήρα και φιλοδοξεί να αποτελέσει την απαρχή της δημιουργίας μίας γκαλερί μέσα στο σχολείο.

Η επιλογή του συγκεκριμένου έργου έγινε με το σκεπτικό ότι αποτελεί ένα παγκόσμιο αντιπολεμικό σύμβολο με κοινωνικό και παιδαγωγικό περιεχόμενο.

Το έργο διαστάσεων 2.80 Χ 1.30 τοποθετήθηκε και κοσμεί τον εσωτερικό χώρο στην κεντρική είσοδο του Λυκείου.