Το σχολείο μας συμμετείχε την Πέμπτη 2 Απριλίου 2015, στο 5ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας της Πάτρας, με 3 ομάδες 7 μαθητών που οι εφαρμογές τους διακρίθηκαν στον Ενδοσχολικό Διαγωνισμό Ψηφιακής Δημιουργίας, που διενεργήθηκε στο σχολείο από τις 17 Δεκεμβρίου 2014 μέχρι τις 17 Φεβρουαρίου 2015.

=> Δείτε φωτογραφίες από το Φεστιβάλ

Οι 3 Εφαρμογές που παρουσιάστηκαν από τους μαθητές του σχολείου μας στο Φεστιβάλ είναι οι ακόλουθες:

1) MusicPro

Μια εφαρμογή που δημιουργήθηκε στο περιβάλλον App Inventor (appinventor.mit.edu), από τους μαθητές Αθανασακόπουλο Λεωνίδα, Βαβαρούτα Κώστα και Γαλάτη Θανάση της Γ? τάξης. Η εφαρμογή αυτή τρέχει σε λειτουργικό σύστημα Android για κινητά τηλέφωνα και tablets. Επιτρέπει στο χρήστη να παίξει Πιάνο, να ηχογραφήσει τον ήχο που παίζει, κλπ. Περισσότερα για τη συγκεκριμένη εφαρμογή μπορείτε να δείτε στον ιστότοπο που έφτιαξαν οι ίδιοι οι μαθητές για την εφαρμογή τους: musicproapp.wordpress.com

2) Anti-Τheft

Μια εφαρμογή που δημιουργήθηκε στο περιβάλλον App Inventor (appinventor.mit.edu), από το μαθητή Αθανασόπουλο Γιώργο της Γ? τάξης. Η εφαρμογή αυτή τρέχει σε λειτουργικό σύστημα Android για κινητά τηλέφωνα και tablets. Επιτρέπει στο χρήστη να ενεργοποιήσει ένα είδος αντικλεπτικού «Συναγερμού» για τη συσκευή, ο οποίος όταν ενεργοποιηθεί αρχίζει να παίζει ένας ήχος σειρήνας στο κινητό και κάθε 2 λεπτά στέλνεται ένα μήνυμα SMS που ενημερώνει για τη θέση της συσκευής.

3) Kickbox fights

Μια εφαρμογή που δημιουργήθηκε στο περιβάλλον Scratch 2 (scratch.mit.edu), από τους μαθητές Βαβαρούτα Ηλία, Γιάνναρο Νίκο και Μάστορα Θρασύβουλο της Β? τάξης. Η εφαρμογή αυτή τρέχει στο περιβάλλον της Scratch 2 (off-line). Είναι ένα παιχνίδι για 2 παίκτες που ελέγχουν με πλήκτρα 2 αθλητές του kickbox.